Metin Çavuşlar

1956 doğumlu olan Metin Çavuşlar eğitimine ABD de NYC, OVID State School’da başlamıştır.

1973 yılında Denizli Lisesini bitiren Metin Çavuşlar 1980 yılında ODTÜ’den Makine Mühendisi olarak mezun olmuştur. 1981 yılında IŞIKLAR HOLDİNG de GENTA şirketinde proje ve şantiye sorumlusu olarak göreve başlamıştır. Holding’e ait Bartın’daki işletmelerin muhtelif şantiyelerinde görev almış ve uygulamaları çalışmaya devam etmektedir.

Askerlik görevini Türk Silahlı Kuvvetler bünyesinde MSB bağlı Teknik Hizmetler Daire Başkanlığında kara silahları kısım amiri olarak görev yapmıştır. Aynı süre zarfında TSK’nın yurtdışı alımlarında ihale komisyonlarında teknik üye olarak görev almıştır.

TSK’daki görevinin tamamlanmasını takiben TPAO kapsamında özel bir projede görevlendirilmiştir. Bu görevin ardından Koç Holding’e bağlı OTO-YOL firmasında beş yıl kadar görev almıştır. Sırasıyla Metot Mühendisliği, Tasarım Mühendisi ve Satın Alma Mühendisi olarak görev almıştır.

Takip eden dönemde İZDAŞ Dış Ticaret A.Ş., SODE A.Ş.’de departman müdürü olarak görev almıştır.

1991 de iki yıl kadar Kafkasya ve Orta Asya Türki Cumhuriyetlerde çeşitli çalışma ve araştırmalar yapmıştır.

1993 yılında Türkmenistan’ın Aşgabat şehrinde iki fabrika inşaatının proje müellifi olarak görev yapmıştır. Şu anda her iki fabrika Orta Asya’daki en modern deri fabrikaları olarak çalışmaya devam etmektedir.

1995 yılında Kazakstan’ın o zaman ki baş şehri Alma Aty’de boya ticaretine başlamış olup 2001 yılına kadar bu çalışması devam etmiştir.

2001 yılındaki büyük kriz sonrasında Türkiye’ye kesin dönüş yapmıştır.

2001’den itibaren tam zamanlı eğitimci-danışman olarak faaliyet göstermiştir. Takip eden yıllarda Doğuş Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi başta olmak üzere 10 değişik üniversitesinde Meslek Yüksek Okulu seviyesinden başlamak üzere Doktora seviyesine kadar dersler vermiştir.

ARÇELİK, VESTEL, BSH, HYUNDAİ, FORD OTOSAN, MERCK SHARP, ABDİ İBRAHİM, EVYAP, LAFARGE, PETKİM, HUGO BOSS, AYDEM, OMSAN gibi birçok kurumsal işletmede eğitim ve danışmanlık hizmetleri vermiştir.

ÇAVUŞLAR çok sayıda KOBİ kuruluşuna sayısız çalışmalar yapmıştır.

İTKİP, İTO, UND, ABİGEM gibi birçok meslek kuruluşuna da danışmanlık ve eğitim faaliyetlerinde bulunmuştur.

ÇAVUŞLAR, eğitim ve danışmanlık faaliyetlerine kesintisiz olarak devam etmektedir.

ÇAVUŞLAR’ın “DEPO YÖNETİMİ” ve “SATINALMA SÜREÇLERİ ve TEMEL SATINALMA EL KİTABI” KİTAPLARI BASILMIŞTIR.