Pınar Unaran

Eğitim hayatını; İzmir Amerikan Kız Koleji ve T.E.D. Ankara Koleji’nde orta ve liseyi okuduktan sonra, O.D.T.Ü. İşletme Bölümü’ nden mezun olmuştur.

İş hayatında ise; Sırasıyla T. İş Bankası İthalat Bölümü, Kentkur A.Ş. Proje Planlama Bölümü ve Yaşar Holding A.Ş. Şirketler Hukuku bölümlerinde uzmanlık ve şeflik düzeyinde görevler almıştır.

Daha sonra Bilgi Teknolojileri sektöründeki Ayker şirketler grubunda 10 yıl çeşitli yöneticilik pozisyonlarında görev almıştır. Bu dönemde IBM ortaklığı olarak kurulan POS A.Ş. nin tüm kurumsal altyapı çalışmalarını gerçekleştirmiş (daha sonra bu şirketin tamamı IBM tarafından satın alınmıştır.) Aynı grubun şirketi olan A1 Yazılımevi A.Ş. de Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdür Yardımcısı olarak çalışmaya devam ederek şirketin İnsan kaynakları, Toplam Kalite Yönetimi, Pazarlama ve Finans süreçlerini yönetmiştir.

2001-2013 yılları arasında HRM Danışmanlık İzmir bölge ofisinin Kurucusu ve Yönetici Ortağı olarak İnsan Kaynakları alanında çeşitli danışmanlık hizmetleri ve eğitimler vermiştir. Ayrıca 2005 yılından itibaren İzmir Ekonomi Üniversitesi’ nde öğretim görevlisi olarak çeşitli dersler vermiş ve Scottish Qualifications Authority onaylı eğitmenidir.

2013 yılından bu yana çalışmalarıma Yönetim ve İnsan Kaynakları alanlarında Serbest Danışman ve Eğitmen olarak devam etmektedir. Bugüne kadar farklı sektörlerden çeşitli şirket ve kurumlara danışmanlık hizmeti vermiştir. Bu kapsamda; Kuruluşların mevcut yapısını kurumsal açıdan inceleyerek ihtiyaç tespitine göre kurumsal yapılanma, genel yönetim süreçlerinin oluşturulması ve iyileştirilmesi, stratejik planlama, yeniden yapılanma ve değişim yönetimi, insan kaynakları departmanının kurulması veya iyileştirilmesi, insan kaynakları planlaması, performans değerlendirme sistemi, kariyer yönetimi, eğitim/gelişim ve seçme/yerleştirme süreçlerinin planlanması alanlarında projeler ve eğitimler gerçekleştirmiştir.

Proje danışmanlığı verdiği kuruluşlar arasında Petkim, Ege Çelik, Ateş Çelik, Mopak, En-Da Holding, İzmir Kalkınma Ajansı, İzmir Ticaret Odası, Egepen Deceuninck, Fjord Marin, Dentek, Pilenpak, Venn Tasarım ve Geo Mühendislik gibi çeşitli firma ve kurumlar yer almaktadır.

Diğer mesleki deneyimleri arasında; U.R. Rotary Vakfı’nın “Genç Meslek ve İş Sahipleri Bursu”nu kazanarak Yeni Zelanda’da 1 aylık mesleki inceleme programına katılma ve İzmir Ticaret Odası tarafından İnsan Kaynakları alanında Bilirkişi olarak atanması yer almaktadır.

Bugüne kadar, danışmanlık yaptığı firmaların yönetim ekibi ile birebir yürüttüğü çalışmalarla bir yol arkadaşı olarak ilerleyerek hedeflere uygun, başarılı sonuçlar elde etmiştir. Çok sayıda firma ve sektörde yaptığı çalışmalarla edindiği bu birikimini; Kurumsal yapılara stratejik planlama, kurumsal yapılanma ve insan kaynakları alanlarında projeler üreterek ve genç girişimcilere genel yönetim danışmanlığı yaparak devam etmektedir..