Cengiz Özcan

Proje Yürütücüsü- Dış Ticaret Eğitmeni ve Kıdemli Danışman

1963 Bilecik doğumludur. İlk, Orta ve Lise tahsilini İzmit’te tamamlamıştır. Lisans eğitimini Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat bölümünde, Yüksek Lisans eğitimini de Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslar Arası İktisat Programında “AB ve Türkiye’de Damping ve Sübvansiyon Uygulamaları” adlı teziyle tamamlamıştır.

2000 yılına kadar bazı kurum ve kuruluşlarda çeşitli pozisyonlarda çalıştıktan sonra, 2001- 2010 yılları arasında KOU Hereke Ö. İ. UZUNYOL MYO da Öğretim Görevlisi olarak çalışmıştır. MYO’nun Dış Ticaret programı ve Lojistik programlarının ders planlarını tasarlamış ve bu programların koordinatörlüğünü ve bölüm başkanlığını yapmıştır.

Aynı okul ve Gölcük MYO’da 2009-2010 eğitim yılına kadar, Dış Ticaret, Lojistik ve Girişimcilik ve Proje Asistanlığı bölümlerinde; Dış Ticaret, Dış Ticaret Mevzuatı, Kambiyo Mevzuatı, Uluslar arası Ticari Belgeler ve Uygulamaları, Gümrük Mevzuatı derslerini verdi. 2010-2011 eğitim öğretim yılında Yalova Üniversitesi Yalova MYO Pazarlama ve Dış Ticaret Programında Öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamış ve 2017 Ekim ayında aynı kurumdan emekli olmuştur. 2013-2014 eğitim öğretim yılında İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İşletmecilik Tezli-Tezsiz Y. Lisans “Dış Ticaret Süreç Yönetimi” derslerini vermektedir.

2002 – 2004 yılları arasında MEKSA Eğitim Vakfının Dış Ticaret Kurslarının koordinasyonlarını yapmış ve eğitimlerini vermiştir.

2005 yılında, Milli Eğitim Bakanlığının yürütmekte olduğu Meslek Liselerinin Eğitim Programlarının Geliştirilmesi projesi olan MEGEP’de Lojistik ve Ulaştırma ile ilgili ders planlarının oluşturulması, modüllerin yazılımı ve kontrolünde alan uzmanı ve proje koordinatörü olarak görev aldı.

Ekonomi Bakanlığı’nca teşvikler kapsamında akredite edilen uzman danışman/eğitimci olup, DOĞAKA Doğu Akdeniz Kalkınma Ajansı’nın Antakya, Osmaniye ve Kahramanmaraş’ta açmış olduğu “Dış Ticaret Eğitimlerini” vermiştir.

2012 yılında Antakya Mustafa Kemal Üniversitesinde Uluslararası sözleşmeler, Uluslararası ihaleler ve Gümrük İşlemleri konularında eğitim ve danışmanlık hizmetleri verdi.

2007 yılından beri, TOBB/ABİGEM (Doğu Marmara-Eskişehir, Tekirdağ), Tuzla Organize Sanayi Bölgesi (TOSB),Ankara, Bursa, İzmit, Sakarya, Gaziantep Eskişehir, Bolu, Düzce, Yalova, Gemlik, Tekirdağ, Çorlu, Kırklareli, Çerkezköy, Antalya ve daha birçok Sanayi ve/veya Ticaret Odalarında, Borsalarda, bazı firma ve kuruluşlarda “Dış Ticaret, Gümrük, Uluslararası Ticari Belgeler, Dış Ticaret Mevzuatı, Uluslararası Satış Sözleşmeleri, Uluslararası Karayolu Sözleşmeleri (CMR),Uluslar arası Pazarlama, Lojistik-Taşımacılık, Devlet Teşvikleri gibi alanlarda, operasyonel uygulamalarla ilgili 1000 den fazla eğitim, seminer ve danışmanlık hizmetleri verdi.

2007 -2011 yılları arasında, İstanbul Maden ve Metal İhracatçılar Birliği (İMMİB)’in İstanbul ve Ankara’da düzenlemiş olduğu “Dış Ticaret, Gümrük, Uluslararası Ticari Belgeler, Dış Ticaret Mevzuatı, Uluslararası Satış Sözleşmeleri, Akreditif İşlemleri, Akreditif Okuma ve İnceleme ve Uluslararası Pazarlama ve KOBİ’ler için Uluslararasılaştırma Stratejileri gibi 300’den fazla eğitimini verdi.

2008 yılından beri İstanbul İhracatçılar Birliğinin eğitim şubesinde ve URGE projelerinde dış ticaret, akreditif işlemleri, uluslararası pazarlama stratejileri, uluslararası ticari belgeler gibi konularda eğitimler vermeye devam etmektedir.

2009 yılında Eskişehir ABİGEM’in AB kapsamında yürütmekte olduğu “Dış Ticaret, AB Mevzuatı, Gümrük ve Uluslararası Pazarlama Stratejileri” ile Uluslararası Rekabetin Geliştirilmesi ve “Yurt Dışı Pazarlara Açılım” konularında ve URGE projelerinde firmalara yönelik eğitim ve danışmanlık hizmetleri verdi.

2012 yılında 2013 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Yozgat Bozok Üniversitesinde Dış Ticaretle ilgili seminerler ve konferanslar verdi.

2009 yılında editörlüğünü yaptığı, Dış Ticaret İşlemleri ve Muhasebesi, 2008 yılında editörlüğünü yaptığı Dış Ticaret İşlemleri, 2006 yılında yayınlanmış olan “Dış Ticaret İşlemleri “Teori Ve Uygulamalar” adlı bir kitabı, 2004 yılında hazırlanan Uluslar Arası Ticari Belgeler Ve Nakliye Şekilleri, 2003 yılında hazırlanan Kambiyo Mevzuatı, 2002 yılında hazırlanan Gümrük İşlemleri, 2001 yılında hazırlanan “Dış Ticaret mevzuatı” ders notları ve çeşitli dergilerde yayımlanmış olan çeşitli konulardaki makaleleri bulunmaktadır.

2015 yılında Türkiye Deri Sanayicileri Derneği’nin yürütmüş olduğu ihtiyaç analizi çalışmasında bulundu.

İstanbul Sanayi Odası’nın Dış Ticaret Okulu Projesinde eğitmen ve danışman olarak görev aldı.

Trakya kalkınma ajansınca yürütülen Dış Ticaret Okulu Projesinde eğitmen olarak görev aldı.

Danışman; ayrıca İstanbul Ticaret Odasının yürütmüş olduğu İhracata İlk Adım Projesi Kapsamında firma ihracat danışmanlığı ve ihtiyaç analizi çalışmaları yapmaktadır.

Danışmanın URGE kapsamında eğitim verdiği bazı projeler;

2014 yılı Eskişehir Sanayi Odası ve Eskişehir ABİGEM tarafından yürütülen Talaşlı Sektörü URGE projesi Dış Ticaret ve Uluslararası Pazarlama eğitimleri.

2017 yılı Gaziantep Ticaret Borsası Bulgur Sektörü URGE projesi Dış Ticaret eğitimi

2017 yılı İstanbul İhracatçılar Birliği Fındık Sektörü URGE projesi Devlet Destekleri eğitimi

2018 yılı Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Kimya Grubu URGE projesi ihracat danışmanlığı.

Eğitimci, Ulaştırma Bakanlığı tarafından verilen UDY3 yetki belgesi sahibidir.

Danışmanlık ve Eğitim Hizmeti Verdiği Bazı Kuruluşlar

AROMED Gıda Ltd, ASELSAN, HEMA Makine Sanayi AŞ, DİZAYN Group AŞ, YILDIZ Sunta MDF AŞ, KARINCA Lojistik, Dilovası Nakliyeciler Derneği, ANADOLU KİMYA AŞ, ŞAMPİYON Filtre AŞ, NAZLI Group AŞ, M&T Mühendislik Ltd, MCSETURK, BOVONA Tekstil, KIR Metal San. Tic. Ltd. ŞTİ, AKAR Asansör, ÖZBİL Un Sanayi, ESKA Gıda AŞ. Hexagon Aş. Aktif Isı Aş. Lightmaster Ltd. Seval Gıda Aş. Sarnikon Aş.